آیا سم زدایی ها و پاکسازی ها واقعا کار می کنند؟

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

شما چیزهای زیادی در مورد فواید بهداشتی پاک سازی و سم زدایی می شنوید. این راه حل های سریع ظاهرا سموم را از بدن شما حذف می کنند و شما را سالم تر می کنند ؟ مانند نوشیدنی دتوکس تیک تاک یا دوش آب مقطر.

طرفداران پاک کننده ها و سم زدایی می گویند که آن ها با مبادله مواد غذایی سالم به جای نوشابه ها، پودرها یا نوشابه ها، رازی برای از بین بردن سموم در بدن پیدا کرده اند.

طرفداران سم زدایی و پاکسازی معمولا ادعا می کنند که چندین فواید سلامتی دارند، از جمله:

  • انرژی بهبود یافته
  • کاهش وزن
  • رفع یبوست
  • رفع سردرد، درد عضلانی و خستگی

مطمئنا، عالی به نظر می رسد. گرفتاری چیست؟

ما با کیت پاتون، متخصص تغذیه، متخصص تغذیه، RD، CSSD، LD صحبت کردیم تا از سم‌زدایی‌ها و پاک‌سازی‌ها پایین بیاوریم و اینکه آیا آنها تمام تلاش خود را می‌کنند یا خیر.

پاتون می گوید آنچه ممکن است متوجه نشوید این است که بدن ما به طور طبیعی سم زدایی می کند. هر روز دستگاه گوارش، کبد، کلیه ها و پوست شما سموم را تجزیه کرده و از طریق ادرار، مدفوع و عرق از بین می برد. در هیچ یک از ارگان های گفته شده نباید مشکلی پیش بیاید چون دفع سموم از بدن بسیار مهم است. اگر حس می کنید اختلالی مثلا در پوست بدنتان وجود دارد به بهترین دکتر پوست تهران مراجعه کنید.

پاک کننده سم چیست؟

تئوری پشت پاک سازی این است که با حذف غذاهای جامد یا گروه های غذایی خاص، سموم از بین می روند.

پاتن توضیح می دهد: این ماده ظاهرا به سیستم گوارشی شما استراحت می دهد و به آن اجازه می دهد در آینده مواد مغذی را بهتر و بهتر جذب کند.

اغلب اوقات، مواد پیشنهادی در یک پاک سازی لزوما برای شما بد نیستند.

انواع سم زدا و پاک کننده ها

رژیم‌های سم‌زدایی و پاک‌سازی اغلب پیشنهاد می‌کنند که غذاهای جامد را با نوشیدنی‌هایی مانند آب مخصوص، چای یا آب میوه و سبزیجات جایگزین کنید. در حالی که در رسانه های اجتماعی محبوبیت دارد، اثرات سم زدایی و پاکسازی توسط هیچ تحقیق علمی قابل توجهی تایید نشده است.

دمنوش چای سبز

فواید سلامتی چای سبز به خوبی اثبات شده است. یک بررسی مقالات پزشکی تصویری از این مزایا ارائه می دهد و مصرف چای سبز را به موارد زیر مرتبط می کند:

پیش گیری از سرطان

مبارزه با بیماری های قلبی

فشار خون را کاهش دهید

درمان ضد التهابی

بهبود وضعیت پوست (به گفته بهترین دکتر پوست تهران خوردن این دمنوش برای سلامت پوست بسیار مفید است)

کاهش وزن

کلسترول را کاهش دهید.

چیزهای خوب، آن چای سبز. آیا این بدان معناست که شما باید آن را با گالن بنوشید تا کل سیستم خود را پاک کنید و شما را درخشان کند؟ نه دقیقا.

پاتون می گوید: «چای سبز کافئین دار است، بنابراین باید مراقب باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید. همچنین، نوشیدن مقدار زیاد چای سبز یا مصرف دوزهای بالای مکمل های چای سبز با ناراحتی معده، بیماری کبد، اختلالات استخوانی و سایر مسائل مرتبط است.))

چای سبز به مرور زمان باعث لاغری و کاهش وزن هم می شود. اگر قصد دارید سریعا لاغر شوید کافیست به بهترین دکتر تزریق چربی در تهران مراجعه کنید.

آبمیوه

یک صنعت کامل حول مفهوم تمیز کردن سیستم شما با یک سری آب میوه ساخته شده است. ایده این است که تمام آن ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند با پاک‌سازی سموم و ایجاد یک صفحه تمیز، سیستم شما را شروع کنند.

حداقل یک مطالعه نشان می دهد که از آنجایی که "آبمیوه گیری" معمولاً با مصرف کم کالری مرتبط است، می تواند منجر به کاهش وزن سریع شود. اما تأثیرات آن احتمالاً دوام ندارند. و آن بطری های کوچک آبمیوه می تواند گران باشد. بهترین دکتر تزریق چربی در تهران نیز بعد از جراحی توصیه به خوردن آبمیوه می کند.

آب دتوکس

برخی افراد ادعا می کنند که نوشیدن آب حاوی لیمو، سیب، فلفل قرمز یا سایر افزودنی ها کاره ای شگفت انگیزی برای شما انجام خواهد داد.

آب ۶۰ درصد بدن شما را تشکیل می دهد و برای عملکرد صحیح بدن بسیار مهم است.

نوشیدنی سم زدایی آب؟ احتمالاً در واقعیت کار زیادی برای شما انجام نخواهد داد. اگر طعم دادن به آب خود با کمی خیار - یا سرکه - کار شماست، آن را انتخاب کنید. فقط انتظار معجزه نداشته باش

همچنین مراقب باشید که مقدار زیادی آب ننوشید. پاتون می‌گوید: اگر آنقدر زیاد بنوشید، مدفوع‌تان دائماً مشخص است که در مصرف آن زیاده روی کرده‌اید و ممکن است الکترولیت‌ها و نمک مورد نیاز بدنتان را از دست بدهید. قانون اساسی این است که هدف خود را برای نوشیدن 64 اونس مایعات در روز داشته باشید تا سیستم شما در اوج بازدهی کار کند.

آیا سم زدایی واقعا جواب می دهد؟

اگر شما یک اختلال گوارشی مانند بیماری کرونوس یا گاستروپارزی دارید، هیچ مدرک پزشکی قطعی وجود ندارد که نشان دهد سم زدایی یا پاک سازی به نفع دستگاه گوارش شما خواهد بود.

پاتن می گوید: غذاهای آماده برای یک رژیم غذایی سالم مفید و مهم هستند.

مطمئناً، اگر غذا را با آب جایگزین کنید، ممکن است چند پوند وزن کم کنید، اما بعید است که دوام داشته باشد.

او ادامه می دهد: "پاک کننده ها برای کاهش وزن طولانی مدت موثر نیستند." وزنی که در اثر پاکسازی از دست می دهید نتیجه از دست دادن آب، ذخایر کربوهیدرات و مدفوع است که پس از از سرگیری یک رژیم غذایی معمولی برمی گردند.

برای ورزشکاران، از دست دادن ذخایر کربوهیدرات به معنای از دست دادن منبع سوخت مورد علاقه بدن در طول ورزش است. بنابراین، تمیز کردن هنگام تمرین برای هیچ ورزشی مناسب نیست. اگر تصمیم به انجام پاکسازی یا سم زدایی دارید، این کار را بیش از دو روز در طول هفته ریکاوری انجام دهید، زمانی که ورزش کمی انجام می دهید.

آیا باید سم زدایی یا پاک سازی را امتحان کنید؟

قبل از اینکه تصمیم به تمیز کردن و صرف هزینه های زیاد برای یک نوشیدنی جادویی یا یک پوند میوه و سبزیجات تازه بگیرید، پاتون می گوید که حتما مزایا و معایب آن را بسنجید.

هر تصمیمی که می‌گیرید، به یاد داشته باشید که بدن شما برای سم‌زدایی طراحی شده است، بنابراین نوشیدن آب لیمو با شربت افرا - یا هر سم‌زدایی که انتخاب می‌کنید - به احتمال زیاد به هیچ دستاوردی در دراز مدت برای سلامتی منجر نخواهد شد.

پاتون می گوید: «رژیم غذایی متعادل از غذاهای کامل مانند سبزیجات، میوه، غلات کامل و حبوبات برای کل بدن شما مفید است. "بدن شما برای مراقبت از تجارت ساخته شده است و تغذیه آن با غذاهای سالم به شما کمک می کند تا به نتایج مورد نظر خود برسید."

 

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments